Od 1. září budou moci dlužníci využít Milostivé léto II
Vláda dne 18.5.2022 rozhodla o pokračování tzv. „Milostivého léta", tedy o možnosti splatit exekuce bez úroků. Dlužníci budou stejně jako při tzv. Milo ...
Získáním živnostenského oprávnění nabývá poplatník právo provozovat samostatnou výdělečnou činnost. Současně s tímto právem mu však vznikají také povinnosti, a to zejména vůči finančnímu úřadu, zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení. O tom, o jaké povinnost jde, pojednává tento článek.
Při registraci na živnostenském úřadě je OSVČ zároveň evidována na příslušné správě sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovně a finančním úřadu, případně se tam živnostník přihlásí sám do osmi dnů od povolení živnosti. Jaké povinnosti vůči těmto úřadům má?
Provozování samostatné výdělečné činnosti s sebou nenese jen samotnou řemeslnou či jinou aktivitu v daném oboru, ale také mnoho úkonů v oblasti administrativy, účetnictví a daní. Pokud OSVČ není sama v této činnosti zdatná, obvykle si najme asistentku, účetní či daňového poradce.
Finanční úřad – OSVČ se přihlásí jako daňový poplatník, a to zejména jako plátce daně z příjmů fyzických osob (daň přímá – tu hradí poplatník přímo ze svých vlastních prostředků), daně z přidané hodnoty, silniční daně, spotřební daně (daně nepřímé - ty odvádí do státní pokladny prostředník).
Zdravotní pojišťovna – každá podnikající fyzická osoba je povinna odvádět měsíční zálohu na zdravotní pojištění. Záloha má splatnost maximálně do 8. dne následujícího měsíce. V prvním roce podnikatelské činnosti se platí tzv. minimální měsíční záloha, v příštích letech má záloha takovou výši, jaká se vypočítá v přehledu o činnosti OSVČ za uplynulý kalendářní či hospodářský rok – přehled o příjmech a výdajích. Pokud provozuje živnost osoba, za níž platí zdravotní pojištění stát, neplatí tato OSVČv prvním roce podnikání žádné zálohy. V dalších letech se ZP odvíjí od údajů z přehledu, podaném zvolené zdravotní pojišťovně.
Správa sociálního zabezpečení – té platí osoba provozující živnost měsíční zálohy na důchodové, případně i na nemocenské pojištění.
U obou druhů pojištění – jak zdravotního, tak i sociálního – nastává i situace, kdy zálohy není nutno hradit. A to tehdy, byl-li živnostník po celý kalendářní měsíc neschopen práce (nutno doložit neschopenkou, vydanou lékařem, na příslušnou ZP i OSSZ), anebo pokud mu byla nařízena karanténa podle zvláštních právních předpisů.
Pokud byste si ani nadále nevěděli rady ve svých podnikatelských začátcích, můžete se obrátit na naše odborníky, kteří s vámi mohou spolupracovat osobně i přes internet.
Autor: PROFEETO
Vláda dne 18.5.2022 rozhodla o pokračování tzv. „Milostivého léta", tedy o možnosti splatit exekuce bez úroků. Dlužníci budou stejně jako při tzv. Milo ...
Do vnějšího připomínkového řízení míří návrh zákona Ministerstva financí, kterým se s účinností od 1. ledna 2023 zvýší roční limit pro povinnou registraci k ...
Jaro je tady…Rašící pupeny a první rozkvetlé rostlinky, včetně jarního sluníčka, nám přinášejí dobrou náladu. Vzduch začíná vonět jinak, všude je slyšet zpě ...