Od 1. září budou moci dlužníci využít Milostivé léto II
Vláda dne 18.5.2022 rozhodla o pokračování tzv. „Milostivého léta", tedy o možnosti splatit exekuce bez úroků. Dlužníci budou stejně jako při tzv. Milo ...
Dne 17. března 2022 schválil Senát a podepsal prezident balíček tří vládních návrhů zákonů v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace a přílivem vysídlených osob z Ukrajiny, které se souhrnně v mediích označují jako „Lex Ukrajina“. „Lex Ukrajina“ stanoví podmínky pro udělení dočasné ochrany cizincům (zejména občanům Ukrajiny). Dále potvrzuje právo těchto osob na volný vstup na český trh práce a zajisťuje určitá práva v oblasti sociálního zabezpečení, školství a zdravotních služeb. Účinnost všech zákonů balíčku „Lex Ukrajina“ je plánována na den jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů a mají pozbýt účinnosti dne 31. března 2023, kromě výjimky ze znalosti českého jazyka pro pedagogické pracovníky, která skončí už 31. srpna 2022.
Lex Ukrajina se vztahuje na cizince, kterému:
Dočasná ochrana bude udělena Ministerstvem vnitra nebo Policií ČR následujícím osobám:
Dočasnou ochranu nelze udělit, pokud není splněna jedna z výše udělených podmínek nebo pokud by o ni požádal cizinec, který o dočasnou ochranu požádal v jiném členském státě EU nebo kterému byla udělena dočasná ochrana v jiném členském státě EU.
Pro účely zákona o pobytu cizinců na území ČR se osoba s udělenou dočasnou ochranou podle tohoto zákona považuje za držitele víza k pobytu nad 90 dnů za účelem strpění pobytu na území České republiky.
Udělení dočasné ochrany se vyznačuje cizinci vízovým štítkem do cestovního dokladu. Nelze-li tak učinit, lze dočasně učinit záznam o udělení dočasné ochrany do cestovního dokladu nebo mimo něj.
Oprávnění k pobytu za účelem dočasné ochrany umožní těmto cizincům čerpat zdravotní služby na území ČR, neboť se stanou pojištěnci podle zákona o veřejném zdravotním pojištění. Zdravotní služba poskytnutá na území ČR jim bude uhrazena jako účastníkům českého veřejného pojištění i v případě, že tato služba byla poskytnuta v období 30 dnů přede dnem udělení dočasné ochrany. Obdobně to platí i pro osoby, kterým byla u nás poskytnuta zdravotní služba od 24. února 2022 a kterým bylo vydáno vízum za účelem strpění. Pojistné za tyto skupiny cizinců bude hradit stát, pokud nebudou mít tyto osoby příjmy ze zaměstnání nebo z podnikání.
Pro účely zákona o zaměstnanosti se cizinec, kterému byla v České republice poskytnuta dočasná ochrana (nebo zde získal vízum za účelem strpění), považuje za cizince s trvalým pobytem. To ve výsledku znamená, že pro tyto cizince nebude vyžadováno získání povolení k zaměstnání, modrá karta nebo zaměstnanecká karta, které by jinak cizinci ke vstupu na pracovní trh potřebovali. Pracovní místo, na které budou přijímáni cizinci s dočasnou ochranou, nebude nutné ohlašovat na Úřad práce ČR jako volné pracovní místo.
Zaměstnavatelům však zůstane povinnost informovat příslušnou krajskou pobočku Úřadu práce ČR o nástupu těchto cizinců do zaměstnání a vést jejich evidenci v rozsahu předepsaném zákonem o zaměstnanosti. Zaměstnavatelům lze doporučit, aby se zaměstnanci sjednávali pracovní poměr na dobu určitou na dobu „dočasné ochrany“ či platnosti víza za účelem strpění a dohodli se na informační povinnosti zaměstnanců – cizinců ve vztahu k jejich pobytovému statusu.
Tito cizinci se také budou moci nechat registrovat u Úřadu práce ČR jako zájemci či uchazeči o zaměstnání, účastnit se rekvalifikace nebo vykonávat samostatně výdělečnou činnost, jak plyne i ze zákona o dočasné ochraně cizinců.
Cizinci s dočasnou ochranou mají nárok na humanitární dávku ve výši 5.000 Kč v měsíci, kdy jim byla udělena dočasná ochrana. Pokud to z příjmových, sociálních a majetkových poměrů cizince vyplývá, je možné tuto dávku poskytnout opakovaně, a to po dobu pěti kalendářních měsíců bezprostředně následujících po kalendářním měsíci, v němž mu byla udělena dočasná ochrana. Tyto dávky bude vyplácet Úřad práce ČR.
Zavádí se také příspěvek pro solidární domácnost, který může získat fyzická osoba, která bezplatně poskytla ubytování cizinci s dočasnou ochranou. Podmínkou je, že se nejedná o ubytování v ubytovacím zařízení a ubytování bylo poskytnuto nepřetržitě po dobu, jejíž minimální délku stanoví vláda nařízením. Žadatel bude muset v žádosti doložit následující informace
Výše tohoto příspěvku bude stanovena vládním nařízením, které by také mělo stanovit maximální počet ubytovaných v jedné domácnosti. Očekává se, že příspěvek by mohl činit 3.000,- Kč na uprchlíka a měsíc, maximálně však 9.000,- Kč na domácnost, jak vyplývá z tiskové zprávy MPSV.
Upravuje se také péče o dítě v dětské skupině. Poskytovatel služby péče o dítě v dětské skupině může poskytovat tuto službu též rodiči dítěte, které je cizincem s dočasnou ochranou, a to i pokud není zaměstnavatelem rodiče tohoto dítěte. Navíc bude možné žádat i o příspěvek na provoz dětské skupiny ze státního rozpočtu, i když osoba pečující o dítě nepracuje, nestuduje nebo nepodniká.
Nově se cizincům s dočasnou ochranou umožňuje, aby vykonávali činnost, jíž se uskutečňuje výchova dítěte v dětské skupině. Tento cizinec musí splnit následující podmínky:
Po dobu prvních 6 měsíců se budou tyto skutečnosti dokládat čestným prohlášením.
Autoři: Eva Procházková, Anna Bartůňková, Daša Aradská, zdroj: Právní prostor
Vláda dne 18.5.2022 rozhodla o pokračování tzv. „Milostivého léta", tedy o možnosti splatit exekuce bez úroků. Dlužníci budou stejně jako při tzv. Milo ...
Do vnějšího připomínkového řízení míří návrh zákona Ministerstva financí, kterým se s účinností od 1. ledna 2023 zvýší roční limit pro povinnou registraci k ...
Jaro je tady…Rašící pupeny a první rozkvetlé rostlinky, včetně jarního sluníčka, nám přinášejí dobrou náladu. Vzduch začíná vonět jinak, všude je slyšet zpě ...